Tradiční investování

Znáte to jistě: finanční poradce vám doporučil nějaké otevřené podílové fondy, něco jste nakoupil jednorázově z vašich tehdy rezerv a máte dlouhé roky měsíčně investovat několik tisíc korun. Přijdou různé krize a pokud vydržíte s nervy, nepřestanete pravidelné vstupy doplňovat nikdy. A po nějakých 30 letech máte vytvořený zajímavý kapitál na spotřebu v důchodovém věku.

Ale takhle to v životě běžného klienta nefunguje. V krizích se vám zatočí hlava a vstupy pozastavíte. Přestanete nakupovat za ty výprodejové, nejnižší ceny. Místo, abyste používal rozum a znalosti - k tomu hodně sebekázně, zapojíte emoce a tak to dělá drtivá většina investorů na světě. Nebo dokonce v krizi, hluboko pod dlouhodobou cenou vašich aktiv je prodáváte. Zkoušeli na vás slova jako dlouhodobě a průměrně? To ošidné je v tom, že málokdo vydrží dlouhodobě investovat. Patří k tomu dočasné poklesy v krizích. Průměrný dlouhodobý výnos z akcií celého světa je (i se započtením bankrotů) nějakých 8% ročně.


Ale naši klienti chtějí jasné, vysoké, bezpečné, zaručené, předvídatelné a pravidelné zhodnocení jejich peněz. Proto jsme museli vytvořit něco jiného.